Sağlık Eğitimleri

 İLKYARDIM EĞİTİMLERİ

İlk yardım, olay merkezine sağlık ekipleri gelene kadar, yaralanan kişinin durumun kötüye gitmesini engellemek için eldeki imkanlarla yapılan ilaçsız uygulamanın tamamıdır.

İlk yardım eğitimi yasal düzenleme ile birlikte zorunlu eğitimler kapsamına girmiştir. Bu uygulamalar Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikası bulunan kişiler tarafından yapılmaktadır. Yönetmeliğe göre her iş yeri içerisinde tehlike sınıfına uygun şekilde bir ilkyardımcı bulundurulması gerekir.

Bu oran;
  • Az tehlikeli işyerleri içerisinde 20 kişide bir,
  • Tehlikeli iş yerleri için 15 kişide bir,
  • Çok tehlikeli iş yerleri için 10 kişide bir olması gerekir.
Sertifikalı ilk yardım eğitim uygulamaları 16 saat olarak yer alıp hem uygulamalı hem teorik konular anlatılır. Eğitim programı tamamlanınca katılımcılar İl Sağlık müdürlüğü tarafından belirlenmiş sınav merkezleri içerisinde teorik ve pratik sınava tabii tutulmaktadır. Sınavlar için geçme notu 85 ve üzeri olarak açıklanmıştır. Sınavdan başarılı olanlar 3 yıl geçerli ilk yardımcı sertifikası ve kimliği elde etmektedir. Belge geçerlilik süresi olarak bilinen 3 yılın dolması sonrasında katılımcılar 8 saat süren güncelleme ilkyardım eğitimi alması gerekir. 

 HİJYEN EĞİTİMİ

Hijyen, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği‘ne göre her işin özelliğine göre çalışanların kendi ve halk sağlığını tehlikeye sokmayacak biçimde hizmet vermesini sağlamak amacıyla yapılacak uygulamaların ve alınan temizlik önlemlerinin bütünü olarak tanımlanmıştır. Genel anlamda ise hijyen,sağlıklı bir yaşam için yapılan faaliyetlerin ve alınan önlemlerin tümüdür.

Hijyen Eğitimi Yönetmeliğine göre, özellikle gıda üretimi ve satışı yapılan işyerlerinde, hijyen eğitimi almayan kişilerin çalışması yasaktır.

Hijyen eğitimi, gıda üretimi, servisi ve satışı yapılan yerlerde çalışan ve gıdalar ile doğrudan temas eden kişiler tarafından alınmalıdır.

Bu işyerleri ;
  • Gıda üretimi ve perakende satışı yapılan yerler.
  • İçme veya insani kullanım suyu üretimi yapan yerler.
  • Doğal mineralli suların üretimini yapan yerler.
  • Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
  • Dövme ve piercing yapılan yerler.
  • Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
  • İnsan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerleri.
olarak düşünülebilir.
Ayrıca satışı yapılmasa bile yemekhane, çay ocağı, mutfak gibi alanlarda çalışanlar da hijyen eğitimi sertifikası almak zorundadır. Hijyen eğitimi kaç yıl geçerlidir ?

Hijyen eğitimi, kişiye özel verilen bir eğitim olup yönetmelikte yenilenmesine ve geçerlilik tarihine dair bir ifade yoktur. Yani mevcut yönetmeliğe göre hijyen eğitimi sertifikası ömür boyu geçerlidir.

Ancak her ne kadar sertifika geçerliliği ömür boyu olsa da çalışanların hijyen konusunda bilgilerini tazelemek amacıyla işletme içinde eğitimler verilebilir.

Hijyen eğitimi, çalışanların halk sağlığını tehdit edecek bulaşıcı hastalık taşımadığı anlamına gelmez. Bu nedenle gıda işinde çalışanların güncel yönetmeliklerde yer almasa bile periyodik olarak PORTÖR MUAYENESİ de olması gereklidir.

× WhatsApp İletişim